Airlines aerodrom avijacija Najnovije evropske vijesti Najnovije međunarodne vijesti Najnovije vijesti o putovanjima Poslovna putovanja vijesti ljudi Obnova odgovoran turizam transport Travel Wire vijesti Trenutačno popularno

Globalna potražnja za zračnim prijevozom se umjereno oporavlja u septembru

Globalni zračni promet se umjereno oporavlja u septembru.
Willie Walsh, generalni direktor IATA -e. 
Napisao Harry Johnson

Nedavna promjena politike SAD-a o ponovnom otvaranju putovanja sa 33 tržišta za potpuno vakcinisane strance od 8. novembra je dobrodošao, iako je odavno zakasnio, razvoj. Zajedno sa nedavnim ponovnim otvaranjem na drugim ključnim tržištima poput Australije, Argentine, Tajlanda i Singapura, ovo bi trebalo dati poticaj velikoj obnovi slobode putovanja.

Print friendly, PDF i e-pošta
  • Ukupna potražnja za zračnim prevozom u septembru 2021. (mjerena prihodima u putničkim kilometrima ili RPK) pala je za 53.4% u odnosu na septembar 2019. Ovo je označilo porast u odnosu na avgust, kada je potražnja bila 56.0% ispod nivoa iz avgusta 2019. godine.
  • Domaća tržišta su pala za 24.3% u odnosu na septembar 2019. godine, što je značajno poboljšanje u odnosu na avgust 2021. godine, kada je promet smanjen za 32.6% u odnosu na prije dvije godine. Sva tržišta su pokazala napredak s izuzetkom Japana i Rusije, iako je potonja ostala na području solidnog rasta u odnosu na 2019. 
  • Međunarodna potražnja putnika u septembru je bila 69.2% ispod septembra 2019. godine, što je malo gore od pada od 68.7% zabilježenog u avgustu. 

The Međunarodno udruženje zračnog prometa (IATA) najavila je umjereni porast u zračnom prometu u septembru 2021. u odnosu na avgustovski učinak. To je potaknuto oporavkom na domaćim tržištima, posebno u Kini, gdje su ukinuta određena ograničenja putovanja nakon izbijanja COVID-19 u avgustu. Međunarodna potražnja je u međuvremenu blago opala u odnosu na prethodni mjesec. 

Zato što su poređenja između 2021. i 2020. mjesečni rezultati izobličeni zbog izvanrednog utjecaja COVID-19, osim ako nije drugačije naznačeno, sva poređenja se odnose na septembar 2019., koji je slijedio normalan obrazac potražnje.

  • Ukupna potražnja za zračnim prevozom u septembru 2021. (mjerena prihodima u putničkim kilometrima ili RPK) pala je za 53.4% u odnosu na septembar 2019. Ovo je označilo porast u odnosu na avgust, kada je potražnja bila 56.0% ispod nivoa iz avgusta 2019. godine.  
  • Domaća tržišta su pala za 24.3% u odnosu na septembar 2019. godine, što je značajno poboljšanje u odnosu na avgust 2021. godine, kada je promet smanjen za 32.6% u odnosu na prije dvije godine. Sva tržišta su pokazala napredak s izuzetkom Japana i Rusije, iako je potonja ostala na području solidnog rasta u odnosu na 2019.
  • Međunarodna potražnja putnika u septembru je bila 69.2% ispod septembra 2019. godine, što je malo gore od pada od 68.7% zabilježenog u avgustu. 

“Učinak u septembru je pozitivan pomak, ali oporavak međunarodnog saobraćaja je i dalje zaustavljen zbog nastavka zatvaranja granica i karantina. Nedavna promjena politike SAD-a o ponovnom otvaranju putovanja sa 33 tržišta za potpuno vakcinisane strance od 8. novembra je dobrodošao, iako je odavno zakasnio, razvoj. Zajedno sa nedavnim ponovnim otvaranjem na drugim ključnim tržištima poput Australije, Argentine, Tajlanda i Singapura, ovo bi trebalo dati poticaj velikoj obnovi slobode putovanja”, rekao je Willie Walsh, generalni direktor IATA-e

Međunarodna putnička tržišta

  • Europski prijevoznici Međunarodni saobraćaj u septembru opao je za 56.9% u odnosu na septembar 2019., što je pad od 1 procentni poen u poređenju sa smanjenjem od 55.9% u avgustu u odnosu na isti mjesec 2019. Kapacitet je opao za 46.3%, a faktor opterećenja pao je za 17.2 procentna poena na 69.6%.
  • Azijsko-pacifičke aviokompanije je njihov septembarski međunarodni saobraćaj pao za 93.2% u odnosu na septembar 2019. godine, praktično nepromijenjen u odnosu na pad od 93.4% zabilježen u avgustu 2021. u odnosu na avgust 2019. godine, jer region i dalje ima najstrože mjere kontrole granica. Kapacitet je opao za 85.2%, a faktor opterećenja smanjen je za 42.3 procentna poena na 36.2%, što je lako najniži među regionima.
  • Bliskoistočne aviokompanije imao pad potražnje od 67.1% u septembru u odnosu na septembar 2019., neznatno poboljšan u odnosu na pad od 68.9% u avgustu, u odnosu na isti mjesec 2019. Kapacitet je opao za 52.6%, a faktor opterećenja je pao za 23.1 procentnih poena na 52.2%. 
  • Sjevernoamerički prijevoznici doživjela pad prometa od 61.0% u septembru u odnosu na period 2019. godine, nešto poboljšana u odnosu na pad od 59.3% u avgustu u odnosu na avgust 2019. Kapacitet je opao za 47.6%, a faktor opterećenja pao je za 21.3 procentna poena na 61.9%.
  • Latinoameričke aviokompanije zabeležio pad u septembru za 61.3% u odnosu na isti mesec 2019. godine, što je porast u odnosu na pad od 62.6% u avgustu u odnosu na avgust 2019. Kapacitet u septembru je pao za 55.6%, a faktor opterećenja pao je za 10.7 procentnih poena na 72.0%, što je bio najveći faktor opterećenja među regionima 12. mjesec zaredom. 
  • African airlines ' saobraćaj je pao za 62.2% u septembru u odnosu na pre dve godine, skoro 4 procentna poena gore od pada od 58.5% u avgustu u odnosu na avgust 2019. Kapacitet u septembru je smanjen za 49.3%, a faktor opterećenja pao je za 18.4 procentna poena na 53.7%.

Domaća putnička tržišta

Septembar 2021. (% chg u odnosu na isti mjesec 2019.)Svjetski udioRPKPitajtePLF (% -pt)PLF (nivo)
domaći54.2%-24.3%-14.7%-9.3%73.0%
Australija0.7%-80.3%-71.2%-26.2%56.2%
Brazil1.6%-17.3%-16.8%-0.5%81.2%
Kina PR19.9%-26.2%-10.5%-14.6%68.9%
Indija2.1%-41.3%-30.5%-13.4%72.4%
Japan1.4%-65.5%-34.5%-36.7%40.9%
Ruski Fed.3.4%29.3%33.3%-2.6%83.1%
US16.6%-12.8%-5.5%-6.5%76.1%
  • Brazil domaće tržište je zadržalo postepeni oporavak uz pozitivan napredak vakcinacije. Saobraćaj je opao za 17.3% u odnosu na septembar 2019. godine – poboljšan u odnosu na pad od 20.7% u avgustu. 
  • Japanske Septembarski domaći saobraćaj pao je za 65.5%, što je pogoršano u odnosu na pad od 59.2% u avgustu u odnosu na avgust 2019. godine, zbog uticaja ograničenja.

The Bottom Line

„Čini se da svaka najava ponovnog otvaranja dolazi sa sličnim, ali različitim pravilima. Ne možemo dozvoliti da se oporavak zaglavi u komplikacijama. The ICAO Konferencija na visokom nivou o COVID-19 složila se da usklađivanje treba biti prioritet. G20 je proglasio opredijeljenost za poduzimanje mjera za podršku oporavku uz besprijekorno putovanje, održivost i digitalizaciju. Sada vlade moraju da stave akcije iza ovih reči kako bi realizovale jednostavne i efikasne mere. Ljudi, radna mjesta, preduzeća i ekonomije računaju na stvarni napredak”, rekao je Walsh.

IATA-ina vizija za sigurno ponovno uspostavljanje globalne povezanosti zasniva se na pet ključnih principa:

  • Vakcine bi trebale biti dostupne svima što je prije moguće.
  • Cijepljeni putnici ne bi se trebali suočavati s preprekama na putu.
  • Testiranje bi trebalo omogućiti onima koji nemaju pristup cjepivima da putuju bez karantene.
  • Antigeni testovi su ključ za isplative i praktične režime testiranja.
  • Vlade bi trebale platiti testiranje kako to ne bi postalo ekonomska prepreka za putovanja.
Print friendly, PDF i e-pošta

O autoru

Harry Johnson

Harry Johnson je bio urednik zaduženja za eTurboNews skoro 20 godina. Živi u Honoluluu na Havajima i porijeklom je iz Evrope. Uživa u pisanju i izvještavanju o vijestima.

Ostavite komentar